aktualności

Bliskie Spotkania Teatralne 2024

Bliskie Spotkania Teatralne to bezmiar opowieści, historii, form, zdarzeń, emocji i przeżyć artystycznych, których z całą pewnością doświadczymy również w tym roku. Przyszły weekend zapowiada się magicznie.
 
22 listopada 2024 – Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Czarnej Dąbrówce
 
17:00 Krąg Kobiet „Blisko”
 
Usiądźmy blisko. W kręgu. Popatrzmy na siebie uważnie. Jeszcze uważniej wsłuchajmy się w swoje opowieści. W to, co na powierzchni słowa, ale i w to, co w jego cieniu. Porozmawiajmy o tym czym jest bliskość i jakie ma znaczenie w dzisiejszym, zabieganym świecie? Czy jest dla niej miejsce w świecie obrazów i myślowych uproszczeń? Czym w ogóle jest bliskość? Czy można stworzyć atmosferę bliskości z ludźmi, którzy nie znają się dobrze? Czy okazanie czułości wiąże się z koniecznością nawiązywania długotrwałych relacji? Pokaż jak słuchasz. Bez oceniania, z ciekawością i otwartością. Zainspirujmy się wzajemnie przez wzajemne słuchanie.
 
19:00 Spektakl „Opowieść na 3 struny”
 
Koniec lat 30-tych. Zagubiona wśród pól wioseczka, w której czas płynie stałym, łagodnym pulsem. Miłosny trójkąt- dwóch braci, których postawiła naprzeciw siebie miłość do jednej dziewczyny . Ale miłość, która miałaby się dopełnić dzięki tragedii jednego, nie przyniesie szczęścia drugiemu. Jednostka biorąc ster we własne ręce, prostując swój, świat burzy ład całości i łamie normy społeczne. Wszystko to dzieje się miedzy Światem i Za-światem, splecione jak ręcznie robiona koronka. I nawet, wywodzony z pulsu krwi, tradycyjny taniec, nie jest w stanie powstrzymać nieuchronnego.
 
20:00 Spektakl „Anna historie (nie) opowiedziane” Amatorski teatr plastyczno-taneczny Pierwsi Lepsi – reż. Monika Miszk
 
Anna-Historie (nie)opowiedziane, to historia o miłości, o folklorze polskim i jego przejawach. A dokładniej, jest to przedstawienie i rozwinięcie zaobserwowanej sytuacji ze zdjęcia, które zostało wygrzebane w babcinej szafie. Historia ta nie należy do tych, w których wszystko jest jednoznaczne, proste, nawet świat duchowy. Historia głównej bohaterki opowiada o tym, że to, gdzie i kiedy się urodzimy, w jakiej kulturze, z całym jej bagażem folklorystycznym, tradycyjnym, wartościowym, definiuje nasze całe życie.
Mamy początek XX wieku. Akcja rozgrywa się na wsi. Anna na zabawie tanecznej poznaje chłopaka o imieniu Antek. Para po pewnym czasie zaczyna darzyć się uczuciem. Jednak, jak możemy się domyślić, historia może nie mieć szczęśliwego zakończenia. Ojciec Anny jest po słowie z Janem, którego wybrał córce na męża. Jan jest człowiekiem majętnym, mającym poważanie wśród społeczności, jednym słowem jest w stanie zapewnić Annie szczęśliwe i dostatnie życie. Jak potoczy się ta historia? Czas pokaże!
 
23 listopada 2024 – Wiejski Dom Kultury w Jasieniu
 
18:00 „Ćma. Panna Monroe” Autorski monodram Magdaleny Płanety
 
Marilyn Monroe w swych zapiskach z 1955 roku napisała: “Smutne, kochane drzewa-życzę wam odpoczynku-musicie jednak zachować czujność”….Kim tak naprawdę była ikona seksu ? Bo tak ją postrzegamy zazwyczaj – jako ikonę seksu . Często niestety nawet nie kina, lecz seksu właśnie, seksapilu i głównie kobiecej urody. Niedoścignionej , owszem , ale jednak to dość powierzchowny komentarz w kontekście człowieka. Magdalena Płaneta w swym monodramie stawia powyższe pytania. Czy daje odpowiedź ? Niezupełnie. Tę pracę widz wykona sam. Płaneta otwiera nas tylko na wrażliwość Monroe, przedstawia nam bohaterkę swego monodramu jakby przedstawiała nam kogoś sobie bliskiego, co jest niewątpliwie ogromnym walorem tego spektaklu. “Ćma. Panna Monroe” to opowieść o gwieździe kina lat 50 i 60 opowiedziana od kulis, od garderoby, od alkowy, od…. początku.
 
Uwaga! Podczas monodramu używane będzie światło stroboskopowe.
 
19:00 Koncert „Zielnik” Lesiecka/Hanowska
 
Muzyczny „Zielnik Lesiecka/Hanowska” to podróżujący dron electroakustyki, noisu, fieldrecordingu, skrzypiec i białego głosu. To forma intymnej opowieści zanurzona w słowie, przyrodniczym dźwiękowym natchnieniu, dziwnym słowosplocie oraz roślinnej partyturze. Zielnik to także dawna kaszubska pieśń, historie minionych pokoleń kobiet – dziewcząt i mężatek, których historie zataczają kręgi wciąż powtarzających się rozterek, traum i zdarzeń. To wyjątkowy spektakl dla najbardziej wrażliwych słuchaczy, tych którzy w muzyce poszukują nieprzypadkowo dobranego przekazu i sensu. Kobiecy altowy głos i ciemnawe brzmienia skrzypiec barytonowych, ryńczyk, okaryna, piszczałki, pasterskie flety, szepty i zaklęcia – wszystko w subtelnie zaaranżowanej scenerii wiersza, melodii i dźwięku. Zielnik – mandala kobiecości wplątanej w świat przyrody. Jeśli jesteście ciekawi kaszubskiego dżina zatopionego w tej zielonkawej butelce – przybywajcie!
 
Bądźmy razem, blisko…Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *