WARSZTATY ŚPIEWU TRADYCYJNEGO Z OLGĄ KOZIEŁ

Nasze Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Czarnej Dąbrówce wraz ze Stowarzyszeniem Michalove zapraszają na kolejne warsztaty śpiewu tradycyjnego.
Warsztat poświęcony technice śpiewu tzw. otwartym głosem charakterystycznej dla śpiewu wiejskiego. Głos ludzki ma moc – w kulturze wiejskiej wierzono, że leciał do nieba, był słyszany z zaświatów, był nośnikiem próśb o przychylność przyrody, łaskawość bogów, zapewnienie obfitości i płodności. W pieśniach tradycyjnych zawarty jest cały świat – prawdy nim rządzące, prawa natury, którym podlegamy, relacje z innymi i samym sobą. Dawne melodie, archaiczne skale to coś, czego nie słyszymy we współczesnym świecie.
PODCZAS WARSZTATÓW
Nieskrępowany śpiew związany jest z pracą różnych partii ciała przy zachowaniu prawidłowej, aktywnej postawy, elastyczności i rozluźnienia.
Będziemy pracować nad techniką oddechu, higieną głosu, śpiewem głośno i cicho. Podczas zajęć zbliżymy się do swobodniejszego wyrażania siebie, rozwinięcia muzykalności i swobody w wydobywaniu różnych dźwięków.
Odkryjemy wewnętrzną moc nie używając siły.
Dni warsztatowe będą czasem poświęconym oddechowi, pracy z ciałem, uważności na swoje wewnętrzne przeżycia, emocje, indywidualną ekspresję. Usłyszysz swój prawdziwy, niczym nie zblokowany, nie stłumiony, nie uciszony głos. Praca może poruszyć głęboko schowane emocje, jako że podczas śpiewu pracuje całe ciało, a w nim zaklęte są przeżycia, uczucia, emocje. Ciało pamięta wszystko, co do tej pory przeżyliśmy.
REPERTUAR
Każdy region, każda wieś ma swoje specyficzne brzmienie, repertuar, historię. Lubelszczyzna jest bogata w pieśni przejścia – chrzcielne, weselne i pogrzebowe, a także pieśni związane z cyklem przyrody. Człowiek od zawsze chciał mieć władzę nad przyrodą, a był świadomy jej siły – zatem z jednej strony, chciał ją sobie podporządkować, z drugiej – robił wszystko by uzyskać jej przychylność. Materiałem muzycznym będą pieśni śpiewane na codzień i od święta. Na warsztatach poznamy pieśni zebrane podczas własnych badań terenowych prowadzącej bądź z dostępnych nagrań archiwalnych. Skupimy się na pieśniach weselnych, żniwnych, miłosnych, o tęsknocie, trudach życia, naturze, pracy na roli.
UDZIAŁ W WARSZTATACH
Warsztaty są przeznaczone dla osób, które lubią śpiewać (lub chcą zacząć śpiewać), lubią poznawać nowe pieśni, chciałyby rozwinąć swoje umiejętności głosowe i pracę z ciałem. Warsztaty będą okazją do indywidualnej ekspresji oraz doświadczenia przyjemności śpiewu wspólnotowego. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy muzykologicznej.
Olga Kozieł mówi o sobie:
Jestem śpiewaczką, gram na trąbce i barabanie, czasem na fortepianie. Uwielbiam tańczyć.
Muzyką tradycyjną zajmuję się od 2005r., kiedy to po raz pierwszy usłyszałam śpiew naturalny, nieskrępowany, donośny, znaczący. Zachwyciło mnie to. Od tamtej pory uczę się śpiewu od wiejskich śpiewaczek, słucham nagrań archiwalnych i biorę udział w przeróżnych warsztatach śpiewu.
Od kilka lat jeżdżę regularnie na Ukrainę, Białoruś, do Rosji, Serbii w poszukiwaniu zapomnianych melodii i opowieści.
W Polsce fascynuje mnie Lubelszczyzna, skąd pochodzę. Projekt Wołyń w pieśniach poświęciłampieśniom i historiom dawnych mieszkańców Wołynia, skąd pochodzi moja rodzina. Odkryłam krainę wielobarwnego, wielokulturowego Wołynia.
Bardzo lubię grać do tańca i cieszę się, że mogę tworzyć zespół LUMPEKS grając na barabanie. To mazurki z jazzowych twistem! W październiku 2020r. ukazała się nasza debiutancka płyta.
Na trąbce gram w Warszawsko- Lubelskiej Orkiestrze Dętej w tradycyjnym repertuarze orkiestr z Roztocza Lubelskiego oraz w zespole Zvanai – z przewrotnymi improwizacjami opartymi na motywach litewskich Sutartines.
Czasem jestem zapraszana do pracy nad muzyką współczesną i eksperymentalną.
Sama tez próbuje swoich sił w takich połączeniach prowadząc zespół The Golden Thousand (śpiew, tuba, kontrabas).
Informacje techniczne:
* miejsce: Dom Pracy Twórczej i Rzemiosła Dawnego w Mikorowie
* termin: 23 – 24 kwietnia
* 2 bloki 5-godzinnych zajęć – w sumie 10 godzin wspólnych śpiewów
* koszt: 170/osoba
* w cenie: częściowe wyżywienie (2 ciepłe posiłki) +nocleg
* zapisy: pod numerem tel. 59 821 20 14 lub 788 416 703.
Serdecznie zapraszamy!!! Liczba miejsc ograniczona!!!