Witamy

Gminne Centrum Kultury i Bliblioteka w Czarnej Dąbrówce

Bogactwo kultury jest bogactwem społeczności. 

Człowiek tworzy kulturę. Kultura tworzy wspólnotę. Wspólnota tworzy społeczność. Ten ciąg skutkuje silną identyfikacją człowieka z miejscem, określa tożsamość i poczucie przynależności. Oferta GCKiB twórczo uzupełnia rozumienie gminy, jako „małej ojczyzny” z wyodrębnionym poczuciem tożsamości regionalnej, własnej kultury, różnorodności, inności i wspólnoty.

Misja GCKiB powinna prowadzić do rozwoju mieszkańców, poszerzania horyzontów, stwarzania możliwości rozwoju niezależnie od wieku, a jednocześnie zadaniem centrum jest wyławianie tworzącej się indywidualności kulturowej naszego regionu, gminy będącej naszą „małą ojczyzną”.

Misją GCKiB jest permanentne rozpoznawanie potrzeb kulturalnych ludności oraz bieżące i nieprzerwalne ich zaspokajanie, uwzględniając indywidualne i zbiorowe formy uczestnictwa w  kulturze, inicjowanie aktywnego uczestnictwa i współtworzenia życia kulturalnego w gminie. Upowszechnianie czytelnictwa oraz dbałość o dostęp do literatury stoi na równi z innymi zadaniami kulturowymi, podobnie jak upowszechnianie sportu i turystyki. Ponadto centrum prowadzi działalność związaną z promocją wizerunkową gminy Czarna Dąbrówka, w szczególności w zakresie promocji dziedzictwa i dorobku kulturowego gminy.

AKTUALNOŚCI

VIDEO

KALENDARZ IMPREZ

w budowie

IMPREZY CYKLICZNE

Yach Music Festiwal - Nożyno

„Yach Music Festival” to letnie wydarzenie muzyczne, którego głównym przesłaniem jest uczta muzyczna dla miłośników, koneserów muzyki z pogranicza m.in. rocka, punka, ale przede wszystkim to okazja do zaistnienia, pokazania się oraz rozwinięcia skrzydeł młodym adeptom tego typu gatunków muzycznych.

Folk w Ogródku - Mikorowo

„Folk w ogródku” jest kontynuacją „Urodzin Wojsława” obchodzonych corocznie, od blisko dekady, w Mikorowie, dla których pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Loko-Motywa z Czarnej Dąbrówki. To impreza dla której fundamentem jest muzyka ludowa objawiająca się w najróżniejszych formach.

Biesiada Kaszubska w Jasieniu

Jarmark Kaszubski w Jasieniu to impreza podczas której spotkać możemy się z kulturą kaszubską objawioną w najróżniejszych postaciach. Sztandarową część jasieńskiego targu stanowią ludowi wystawcy, rzemieślnicy, artyści najróżniejszych sztuk.

Ogólnopolski Bieg Orłów

Głównym celem Biegu Orłów jest popularyzacja biegania jako jednej z form aktywnego wypoczynku oraz upowszechniania kultury fizycznej i promocji gminy.

Jarmark płodów rolnych w Rokitach

Zimniaki, buraki, miody z pobliskich pasiek, dżemy z owoców pochodzących w lokalnych sadów i ogrodów, borówki, oleje, stoiska wypełnione kolorowymi przyprawami, warkoczami czosnków. Wszystko to nabyć możecie podczas Jarmarku Płodów Rolnych w Rokitach. 

Stoły Wielkanocne

Powiatowe Prezentacje Stołów Wielkanocnych połączone z Jarmarkiem Wielkanocnym (marzec/ kwiecień) – Zapach unoszących się w powietrzu tradycyjnych specjałów, mnogość barw prezentowanych stołów, biesiadna muzyka płynąca ze sceny oraz chwile, gdy tradycja łączy się z nutą fantazji.

Targ Ludowy w Nożynie

– Targ Ludowy w Nożynie – targ staroci i antyków, połączony z muzycznym wydarzeniem folkowym i warsztatami rękodzielniczymi (czerwiec/wrzesień)

Jarmark Pomorski w Czarnej Dąbrówce

Jarmark Pomorski w Czarnej Dąbrówce to wydarzenie w którym rękodzieło oraz pasja do tworzenia spotykają się z folkową muzyką i swojskim jadłem. To impreza na której lokalni artyści najróżniejszych rzemiosł/sztuk pokazują swój dorobek, umiejętności, poznają się nawzajem, inspirują. 

Noc Świętojańska

Noc Świętojańska nad jeziorem Wiejskim w Czarnej Dąbrówce 

Impreza dla której inspirację stanowią słowiańskie tradycje, kultywowane podczas najkrótszej nocy w roku. Skoki przez ognisko, plecenie wianków, szukanie kwiatu paproci, tańce w kręgu – wszystko to oglądać możemy podczas spektaklu plenerowego nawiązującego do tradycji Nocy Świętojańskiej.

OŚRODKI TERENOWE

DOM LUDOWY W NOŻYNIE

Działania GCKiB w Czarnej Dąbrówce organizowane są na terenie całej gminy Czarna Dąbrówka. Do tego służą nam ośrodki terenowe rozmieszczone w różnych jej kierunkach. Jednym z nich jest Dom Ludowy w Nożynie. Wśród artystycznych inicjatyw i możliwości jakie oferuje ośrodek znajdują się głównie te z pogranicza sztuki ludowej. Wśród nich znajdują się m.in. warsztaty rzeźbiarskie, malarskie, wikliniarskie, lekcje gry na instrumentach, wystawy sztuki ludowej, spotkania z artystami swoje siły skupiającymi wokół szeroko pojętych sztuk ludowych. Oferta Domu Ludowego budowana jest dla wszystkich grup wiekowych od dzieci po młodzież, dorosłych oraz seniorów.

Dom skupia również grupę seniorów z okolicznych wsi, oferując im ciekawą formę artystycznego spędzenia czasu w gronie rówieśników. 
więcej…..

DOM PRACY TWÓRCZEJ I RZEMIOSŁA DAWNEGO W MIKOROWIE

Ośrodek skupiający artystów najróżniejszych sztuk, mających okazję uwolnić swoją wyobraźnię w pracowniach artystycznych Domu, jak również otaczającym go Ogrodzie Sensorycznym, latem kwitnącym lawendą i niezliczoną ilością ziół i kwiatów. Corocznie w Domu organizowane są szeregi warsztatów i inicjatyw artystycznych. Wśród nich warsztaty ceramiczne malarskie, rzeźbiarskie, plenery artystyczne, warsztaty tańców dawnych, aromaterapii, śpiewacze, koncerty muzyki folkowej. Ośrodek stanowi również bazę noclegową dla pojawiających się na terenie gminy artystów oraz warsztatowiczów korzystających z oferty artystycznej GCKiB. 
więcej…..

WIEJSKI DOM KULTURY W JASIENIU

Ośrodek w Jasieniu w głównej mierze stanowi zagłębie działań artystycznych skupionych wokół kultury kaszubskiej. W ofercie znajdziecie tu m.in. warsztaty malowania na szkle, drewnie, haftu, tańca oraz śpiewu kaszubskiego. Ale nie tylko – WDK to również bogata oferta artystyczna dla dzieci i młodzieży oferująca najróżniejsze zajęcia plastyczno-manualne. Ośrodek w Jasieniu skupia również lokalną Orkiestrę Dętą uświetniającą swoją muzyką lokalne imprezy. 
więcej….

ŚWIETLICE WIEJSKIE

Świetlica Wiejska w Karwnie

Świetlica wiejska w Karwnie. 

To małe centrum kultury lokalnej. Świetlica otwarta jest dla wszystkich. Również dla Ciebie! Służy zarówno dzieciom jak i dorosłym. To doskonałe miejsce do spotkań oraz organizacji szeregu ciekawych, artystycznych zajęć.

Świetlica Wiejska w Jerzkowicach

Świetlica stanowi centrum naszej miejscowości. Jest doskonałym miejscem do organizacji szeregu atrakcyjnych zajęć i spotkań. Misją świetlicy jest zapewnienie mieszkańcom atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego oraz integracja lokalnej społeczności.

Świetlica Wiejska w Kleszczyńcu

Świetlica jest sercem naszej małej miejscowości. To tutaj toczy się życie kulturalne mieszkańców. W szczególności w naszej świetlicy prowadzone są cykliczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, ale prowadzona oferta kulturalna skupia również dorosłych i seniorów. Poza stałymi zajęciami w naszej świetlicy odbywają się coroczne spotkania mieszkańców tj.: spotkania wigilijne, mikołajkowe, dni kobiet. 

Świetlica Wiejska w Unichowie

 

Jest takie miejsce w naszej miejscowości otwarte dla każdego i dużego i małego. To właśnie nasza świetlica wiejska, której otwarte drzwi zapraszają wszystkich mieszkańców. W świetlicy prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży. To tutaj spotykają się Panie ze swojego koła oraz seniorzy. W tym miejscu organizowane są coroczne imprezy takie jak, np.: Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, Spotkanie Opłatkowe itp. 

Świetlica Wiejska w Bochowie

 

Świetlica to doskonałe miejsce umożliwiające różne formy edukacji i rekreacji dla młodzieży, dorosłych i seniorów. To świetne miejsce umożliwiające spotkania wszystkim mieszkańcom. To tu toczy się życie kulturalne i towarzyskie mieszkańców wsi. Jest to miejsce otwarte dla każdego. 

Świetlica Wiejska w Bochówku

Świetlica jest naszym domem. Jest to miejsce spotkań wszystkich grup mieszkańców: dzieci, młodzieży, seniorów. To tutaj toczy się życie kulturalne wsi. W świetlicy odbywają się zajęcia plastyczno- techniczne, sportowe, artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz seniorów. W świetlicy odbywają się coroczne imprezy dla wszystkich mieszkańców. 

AKTUALNA OFERTA

Klub Amatorów Plastyki

cotygodniowe zajęcia plastyczno-artystyczne – pobudzające wyobraźnię, rozbudzające ciekawość oraz chęć do działania. Skierowana są do dzieci w każdym wieku.

Więcej...

Działania animacyjne w terenie

Sezon letni, obok festiwali i najróżniejszej maści imprez w plenerze, obfituje również w ciekawą ofertę kulturalno-animacyjną w terenie. Dla siebie znajdą coś zarówno najmłodsi, jak i Ci nieco starsi.

Wiecej...

Zajęcia wokalne

lekcje śpiewu podczas, których młodzi nabywają podstawowe umiejętności w zakresie śpiewu, oddechu, budowy aparatu głosowego i rezonatorów, a także pod okiem instruktora zajmują się indywidualną interpretacją kreatywną utworów

Więcej...

Klub seniora

Naszych seniorów równie często oglądać można na scenie GCKiB w Czarnej Dąbrówce, którzy swoją energią oraz zaangażowaniem uświetniają uroczystości zapisane w harmonogramie stałych imprez naszego ośrodka. 

Więcej...

Warsztaty teatralne

Praca nad mimiką, gestem, świadomością ciała, tekstem. M.in. na to składają się nasze warsztaty teatralne. Zajęcia obok przygotowania młodych do pracy na scenie skupiają się również wokół przygotowania młodych do pracy w przestrzeniach otwartych.

Wiecej...

Zajęcia Tańca Współczesnego

Podstawowym elementem zajęć jest wydobycie świadomego wyrazu artystycznego tancerzy, z uwzględnieniem ich indywidualnych cech. Technika tańca współczesnego daje wiele możliwości wyrazu artystycznego i przekazania swoich emocji.

Wiecej...

Wtorek z Biblioteką

Wizyta w bibliotece nie musi być nudna. W naszej odwiedzić możesz również m.in. świat eksperymentów, który daje dzieciom mnóstwo radości, pobudza ich ciekawość, kreatywność, uczy cierpliwości, integracji w grupie.

Więcej...

Nauka gry na instrumentach

GCKiB w Czarnej Dąbrówce zaprasza Was na lekcje gry na instrumentach. Nasz oferta skierowana jest do wszystkich. Małych i dużych. Początkujących i zaawansowanych.

Wiecej...

Slavica Dance Fitness

Fitness, a może taniec ludowy? Teraz możesz mieć wszystko to w jednym! Zajęcia prowadzi instruktorka Natalia Bigus!

Więcej...

Akrobatyka i stretching

Te zajęcia to połączenie kombinacji, równowagi, zwinności, koordynacji, siły oraz odwagi. Zajęcia świetnie rozwijają całe ciało, poprawiają gibkość, zwiększają koordynację ruchową oraz siłę i wytrzymałość.

Wiecej...

Oferta dla grup

W kulturalnej ofercie GCKiB w Czarnej Dąbrówce, obok zajęć indywidualnych oraz prowadzonych kół zainteresowań, znajdują się również ciekawe propozycje warsztatów artystycznych dla grup zorganizowanych.

Wiecej...

Kadra pracownicza GCKiB w Czarnej Dąbrówce

Przy doborze personelu centrum kieruje się zasadą, że pracownik powinien  charakteryzować się kreatywnością, ogólną aktywnością, łatwością nawiązywania kontaktów międzyludzkich, wrażliwością na piękno, radością z tworzenia i bogactwem zainteresowań.  Im większa liczba zainteresowań pracowników tym lepiej dla zespołu. Przy budowaniu zespołu pracowniczego stawiam na umiejętność pracy w grupie, umiejętność współpracy, gotowość do wszechstronności, podejmowania się najróżniejszych zadań (bo taka jest praca w kulturze). Za najwyższy cel stawiamy sobie budowanie kadry pracowniczej jako zgranego zespołu gotowego do różnych zadań. Posiadanie w kadrze pracowniczej specjalistów w swoich kategoriach artystycznych wpływa m.in. na łatwość organizacji wydarzeń, spotkań, czy warsztatów kulturalnych bazując na własnych zasobach. Przyjazna atmosfera w pracy to podstawa postawy twórczej. Dotyczy to wszystkich pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska.

beata

Beata Łozowska

Dyrektor
foto8-Roksana Wiczk

Roksana Wiczk

Specjalista ds. turystyki, promocji i kultury
foto4-Katarzyna Gorzelak

Katarzyna Gorzelak

Główny Księgowy
foto5-Magdalena Januszczyk - Łabacka

Magdalena Januszczyk Łabacka

Specjalista ds. obsługi administracyjnej i organizacji transportu
foto7-Paulina Czarnecka Mikołajczyk

Paulina Czarnecka Mikołajek

Instruktor ds. kulturalno – oświatowych
foto3-Izabela Szymańska

Izabela Szymańska

Młodszy bibliotekarz
foto6-Mariola Majewska

Mariola Majewska

Sekretariat
foto8-Tadeusz Gralak

Tadeusz Gralak

Specjalista ds. sportu
emoticonka

Bogdan Drywa

Kierowca , Konserwator
joanna wilma

Jolanta Wilma

Młodszy Bibliotekarz
foto9-Joanna Walaszek

Joanna Walaszek

Pracownik gospodarczy
emoticonka

Jacek Kiżewski

Kierowca, Palacz
emoticonka

Jerzy Kowalonek

Robotnik gospodarczy

Instruktorzy artystyczni

142704813_454031368953847_7460895531053293399_n

Monika Miszk

Instruktor wokalny
emoticonka

Łukasz Czarniecki

Instruktor nauki gry na perkusji, gitarze, klawiszach
a stolc 2

Agnieszka Stolc

Animator seniorów

KONTAKT

Odwiedź nas

Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Czarnej Dąbrówce
ul. Bytowska 10
77-116 Czarna Dąbrówka
powiat bytowski
woj. pomorskie

Pisz i dzwoń

© Copyright 2020 GCKiB. All right reserved.