Jarmark Pomorski
Jarmark Pomorski w Czarnej Dąbrówce to wydarzenie w którym rękodzieło oraz pasja do tworzenia spotykają się z folkową muzyką i swojskim jadłem. To impreza na której lokalni artyści najróżniejszych rzemiosł/sztuk pokazują swój dorobek, umiejętności, poznają się nawzajem, inspirują.
Nasz jarmark opiera się na 3 głównych filarach: rzemiośle, kulinariach oraz muzyce zakorzenionej w kulturze naszych dziadów i pradziadów.
Pierwsza edycja jarmarku odbyła się w sierpniu 2019 r., ciesząc się zainteresowaniem zarówno ze strony lokalnych producentów, jak i uczestniczącej w jarmarku społeczności.
17.08. 2019 r. Jarmark Pomorski w Czarnej Dąbrówce skupił blisko 100 artystów- rzemieślników, producentów lokalnych produktów, rękodzielników. Wśród nich znaleźli się m.in. rzeźbiarze, malarze, wytwórcy biżuterii, średniowieczni odtwórcy, metaloplastycy, zielarze, piekarze, kucharze, cukiernicy, wędkarze i krawcy. Domowej roboty ciasta, wędzone ryby, biżuteria, rzeźby, obrazy, kamienne baby i średniowieczne kompasy to tylko niektóre z produktów, w które mogliśmy się zaopatrzyć podczas Jarmarku Pomorskiego. Takie wydarzenie nie tylko daje szansę pokazania się lokalnym artystom najróżniejszych sztuk/ rzemiosł, ale też daje okazję do sprzedaży swoich towarów, zareklamowania ich, poznania się nawzajem, wzajemnego inspirowania się, ale przede wszystkim spotkania w artystycznej atmosferze niczym podczas średniowiecznego targu.
Lokalni wytwórcy to też Ci, oferujący lokalne produkty spożywcze, ryby, ciasta, masła, twarogi, nalewki, herbaty oraz mieszanki ziół. To też pokazy kulinarne oraz darmowa degustacja dla wszystkich uczestników jarmarku, smakujący dobrodziejstwa przygotowanych z rodzimych produktów.
Jarmark Pomorski z pewnością nie mógł by się odbyć bez prawdziwej lekcji muzyki. W tym roku na naszej scenie zaprezentowali się jedni z najwybitniejszych muzyków polskiej sceny folkowej. Wśród nich artyści „Kapeli ze wsi Warszawa”, „Kurnej Chaty” oraz „Michalove”, serwujący brzmienia zakorzenione w tradycji ludowej, bez wątpienia wpisującej się w charakter naszego jarmarku.