Stoły Wielkanocne

Powiatowe Prezentacje Stołów Wielkanocnych

Zapach unoszących się w powietrzu tradycyjnych specjałów, mnogość barw prezentowanych stołów,  biesiadna muzyka płynąca ze sceny oraz chwile, gdy tradycja łączy się z nutą fantazji – to właśnie charakteryzuje nasze Powiatowe Prezentacje Stołów Wielkanocnych. 

Ich głównymi ideami są: kultywowanie tradycji, edukacja kulturalna (szczególnie w zakresie zwyczajów regionalnych) oraz wzbogacanie wrażeń kulinarnych. Doświadczenia zdobyte podczas edycji w 2018 r. pokazały nam, że impreza jest świetną okazją do integracji zespołów z najróżniejszych środowisk z naszego powiatu m.in. Kół Gospodyń Wiejskich, grup nieformalnych, stowarzyszeń, czy osób indywidualnych. 

W 2019 roku w wydarzeniu wzięło udział blisko 200 uczestników, którzy wystąpili z autorskimi przepisami dań oraz pięknymi aranżacjami stołów wielkanocnych. Dzięki temu w/w grupy miały okazję podzielić się własnymi pomysłami dekoracji, powymieniać się między sobą doświadczeniami kulinarnymi, czy poznać kulturę innych państw, które czynnie uczestniczyły w imprezie  tworząc jej pierwszą edycję. 

Prezentacje stołów, oprócz integracji osób czynnie w nie zaangażowanych, są też znakomitą formą spędzenia czasu w gronie przyjaciół, znajomych, a nawet całych rodzin odwiedzających tego dnia GCKiB w Czarnej Dąbrówce. Gwarantują to występy, prezentacje i pokazy sceniczne oraz udział w wydarzeniu lokalnych wystawców (oferujących regionalne produkty, m.in. domowy chleb, czy rękodzieło).  

Nasze prezentacje stołów, obok formy konkursowej, w której najróżniejsze grupy walczą o tytuł najpiękniejszego stołu wielkanocnego, to przede wszystkim cudowne spotkanie w przedświątecznej atmosferze Wielkanocy, smak tradycyjnych potraw i ich nowocześniejszych wariacji, masa uśmiechu oraz wzajemnych życzeń z pięknymi tradycjami w tle.